Sklep meblowy online. Nowoczesne meble do domu i mieszkania - sfmeble.pl

Ekspresy do kawy

13 produktów
pic

Ekspresy do kawy – kuchenny must have dla każdego miłośnika małej czarnej

Nie wyobrażasz sobie początku dnia bez filiżanki mocnej, aromatycznej kawy? Jesteś pod dobrym adresem – w pełni rozumiemy nieuleczalną miłość do kofeiny, dlatego przygotowaliśmy mały przewodnik, który podpowie ci, jak wybrać idealny ekspres do kawy.

Jak się okazuje, przed zakupem warto dobrze się zastanowić, zwłaszcza że dobrej jakości ekspresy do kawy potrafią osiągać całkiem konkretne ceny. Szkoda byłoby zatem przepłacać, a następnie w trakcie użytkowania przekonać się, że wybrany model ekspresu do kawy nie do końca wpisuje się w nasze upodobania, potrzeby i styl życia, prawda? Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Zanim kupisz ekspres do kawy, przeanalizuj, jaki rodzaj kawy najczęściej będzie przy jego pomocy przygotowywany. Mocne espresso, cappuccino z delikatną pianką, a może nie potrafisz żyć bez mlecznego latte z ulubionym syropem smakowym?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekspresów do kawy, które różnią się nie tylko sposobem jej przygotowania, ale i kilkoma innymi opcjonalnymi funkcjami. To oczywiście znajduje również przełożenie na ich cenę, dlatego dobra rada – już na początku ustal orientacyjny budżet, który możesz na ten cel przeznaczyć. Warto też wstępnie ustalić miejsce ustawienia ekspresu do kawy w kuchni. Pozwoli to mniej więcej oszacować maksymalne rozmiary, jakie może on osiągnąć – tak, w tym przypadku różnice też potrafią być całkiem spore.


Jak zrobić pyszną kawę w domu? Jest w czym wybierać…


Lubisz smak tradycyjnie parzonej kawy „po turecku”? W takim razie dobrym wyborem może okazać się ekspres przelewowy. Jego konstrukcja jest nieskomplikowana – zbiornik na wodę (najczęściej o pojemności mieszczącej się w przedziale 0,5-2 l), pojemnik na kawę z filtrem (stałym z metalowej siatki lub wymiennymi po każdym użyciu filtrami papierowymi), dzbanek żaroodporny lub stalowy termos, do którego sączy się zaparzona już kawa oraz znajdująca się pod nim płyta grzewcza, która pozwala utrzymać zaparzoną kawę we właściwej temperaturze.

A może jednak ekspres ciśnieniowy? Nie przestrasz się jednak, bo możliwości jest tutaj aż kilka…

Ciśnieniowe ekspresy do kawy to mocno zróżnicowane małe AGD do kuchni. Dzielą się przede wszystkim na ekspresy kolbowe (zwane również zamiennie ręcznymi, manualnymi lub dźwigniowymi) oraz ekspresy do kawy automatyczne. Wśród tych ostatnich znaleźć można zarówno ekspresy do kawy z młynkiem do mielenia kawy stanowiącym integralną część urządzenia, jak i filtrem do wody. Znajdziesz tu również ekspresy wolnostojące, jak i ekspresy do kawy do zabudowy.

Całkiem sporą popularnością cieszy się obecnie również ekspres do kawy na kapsułki. To także ekspres do kawy automatyczny, ceniony przez użytkowników głównie z powodu łatwości obsługi i wygody użytkowania. Na tle dostępnej na rynku oferty ekspresów do kawy dobrze wypada również w kontekście ceny – jest ona faktycznie relatywnie niewysoka. Za jego atuty uznawane są również kompaktowe rozmiary i szeroki wybór wariantów smakowych kaw w kapsułkach. Żeby jednak nie było zbyt różowo i optymistycznie, ekspres do kawy kapsułkowy wiąże się również z pewnymi ograniczeniami i związanymi z nimi niedogodnościami, które dają o sobie znać w trakcie użytkowania…

Z uwagi na stosunkowo wysoką cenę kapsułek, koszt jednej kawy prezentuje się w tym przypadku dużo mniej atrakcyjnie niż ma to miejsce w przypadku ekspresu przelewowego czy ciśnieniowego. Dodatkowym minusem jest to, że jesteś uzależniony od jednej marki, zgodnie z zasadą, że ekspres do kawy na kapsułki danego producenta wiąże się z koniecznością zakupu konkretnych kapsułek tej właśnie marki.


Modne ekspresy do kawy w stylu retro – to jest na topie!

Moda na akcesoria kuchenne w stylu retro zatacza coraz szersze kręgi. Popularność tego trendu jest również wyraźnie widoczna pośród ekspresów do kawy. I wcale nas to nie dziwi - trzeba przyznać, że wzornictwo stylizowane na lata 50. i 60. faktycznie sprawdza się tutaj świetnie. Lekko opływowe kształty, zegary analogowe zamiast nowoczesnych wyświetlaczy elektronicznych – te rozwiązania świetnie wpisują się w szalenie obecnie modne klimaty retro oraz vintage.

Jeśli chcesz dodać aranżacji kuchni charakteru z dawnych lat, w trakcie planowania zakupu ekspresu do kawy, poszukaj modeli wpisujących się w takie właśnie postarzane klimaty, inspirowane minionymi dekadami. Wbrew temu, co na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, znajdziesz wśród nich nie tylko klasyczne modele przelewowe, ale i całkiem sporo ekspresów ciśnieniowych, w szczególności ekspresów kolbowych. To zresztą dobry pomysł nie tylko na akcesoria do kuchni w stylu vintage oraz retro

Kuchnia w stylu skandynawskim to nadal jeden z najpopularniejszych trendów aranżacji wnętrz o tym przeznaczeniu. Ekspresy do kawy w stylu retro również w ich przypadku idealnie wkomponują się w całość wystroju.

Czy to w kuchni, czy w pomieszczeniu o innym przeznaczeniu, styl skandynawski miłością wręcz absolutną kocha prostotę i przytulność. Zdecydowanie dominują tutaj różne odcienie bieli i drewna, od czasu do czasu przeplatane równie stonowanymi szarościami oraz delikatnymi pastelami.

Wbrew pozorom łatwo tutaj jednak ulec przesadzie – jeśli zbyt daleko zapędzimy się w tę wyważoną kolorystykę, w zamian otrzymamy wystrój kuchni do bólu rażący nudą i monotonią. I tutaj właśnie z pomocą nadciągają modne ekspresy do kawy w stylu retro. Nie pierwsze lepsze jednak, a ekspresy do kawy SMEG, dostępne w wielu kontrastowych wersjach kolorystycznych. Chyba nie musimy dodawać, że je również znajdziesz w ofercie sfmeble.pl…?


Ekspres przelewowy czy ekspres ciśnieniowy – który wybrać?

Różnica cenowa pomiędzy ekspresem przelewowym a ekspresem ciśnieniowym najczęściej bywa spora. Tym bardziej warto dobrze zastanowić się nad ostatecznym wyborem. Sprawdź przygotowaną przez nas listę zalet i wad wiążących się z zakupem tańszego ekspresu przelewowego i przekonaj się, czy w twoim przypadku będzie to słuszny wybór, czy może jednak lepiej będzie zdecydować się na nieco droższy ekspres ciśnieniowy.

Pierwszą istotną różnicą jest tutaj czas przygotowania kawy. W zależności od pojemności ekspresu przelewowego, czas ten wynosi ok. 10-15 minut i z pewnością jest dłuższy niż w przypadku parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym. Pamiętaj również o tym, że w ekspresie przelewowym zaparzysz wyłącznie zwykłą czarną kawę. O klasycznym włoskim espresso czy mlecznych kawach typu cappuccino czy latte już na starcie możesz zapomnieć. Takie rzeczy tylko z ekspresami ciśnieniowymi, które najczęściej wyposażone są w dodatkowe systemy do spieniania mleka.

Różnica jest również widoczna w kwestii ilości kawy przygotowywanej jednorazowo. Tym razem jednak to porównanie wypada na lekką korzyść ekspresów przelewowych. Jeśli potrzebna jest większa ilość kawy dla kilku osób jednocześnie, lepszym rozwiązaniem okazuje się przelewowy ekspres do kawy. W dodatku dzbanek z kawą można w jego przypadku przenieść w inne miejsce (np. na stół, przy którym siedzą goście).

Zaliczasz się do grona tych, którzy uważają, że jedyną słuszną kawą jest ta parzona ze świeżo zmielonych ziaren? W takim razie dostarczymy ci kolejnego argumentu, przemawiającego za zakupem ciśnieniowego ekspresu do kawy. W przypadku ekspresu przelewowego w grę wchodzi jedynie opcja z dodatkowym zakupem młynka do mielenia kawy. Pamiętaj jednak, że nie każdy model ciśnieniowy to ekspres z wbudowanym młynkiem do mielenia kawy. Znacznie częściej spotyka się je w przypadku automatycznych ekspresów kawowych, w ciśnieniowych ekspresach kolbowych zaledwie sporadycznie.

Ostatnia dobra rada: pamiętaj, że kawa parzona pod wysokim ciśnieniem jest znacznie zdrowsza. Ta parzona w ekspresie przelewowym zawiera blisko 2 razy więcej kofeiny w porównaniu do tej z ekspresu ciśnieniowego.


Akcesoria do parzenia kawy – alternatywy dla ekspresów do kawy

Co w sytuacji, gdy kawę w domu pijemy na tyle sporadycznie, że zakup ekspresu do kawy najzwyczajniej w świecie nie opłaca się? Wtedy warto sięgnąć po kilka innych, zdecydowanie bardziej budżetowych rozwiązań, przy użyciu których również będzie można rozkoszować się filiżanką małej czarnej w domowym zaciszu. Poznajcie sprytne akcesoria do parzenia kawy, które z powodzeniem odpowiedzą na pytanie, czym zastąpić ekspres do kawy.

Jednym z faworytów jest tutaj popularna kawiarka, często zwana również kafetierą lub po prostu mokką.

To nic innego jak ekspres niskociśnieniowy, który wykorzystuje się na kuchence. Klasyczne kafetiery były i nadal wykonywane są z aluminium – jeśli zdecydujesz się na zakup tego wariantu, pamiętaj, że nie nadaje się on do użytku na płycie indukcyjnej. Nic jednak straconego, ponieważ w aktualnie dostępnej na rynku ofercie kawiarek znaleźć można dużo nowoczesnych kafetier ze stali, które w pełni nadają się do użytkowania na wszystkich typach kuchenek.

Konstrukcja kawiarki jest nieskomplikowana – zbiornik z wodą w dolnej części, nakładane na niego metalowe sitko ze zmieloną kawą, a do tego dokręcana górna część z dzióbkiem niczym w dzbanku, do której pod wpływem ciśnienia stworzonego przez parę wodną przetłaczana jest zaparzona już kawa.

Kawiarki dostępne są w różnych pojemnościach (1-6 filiżanek kawy). Im większa pojemność, tym dłuższy też czas zaparzania (5-15 minut).

Kolejną praktyczną alternatywą dla ekspresu do kawy jest french press, często określany również mianem zaparzacza tłokowego. Te akcesoria do kawy również są niezwykle łatwe w obsłudze, w przeciwieństwie do kawiarek nie wymagają jednak korzystania z kuchenki – wystarczy sam wrzątek, którym zalewamy zmieloną kawą znajdującą się na dnie dzbanka będącego częścią french pressu. Po zalaniu wrzątkiem dzbanek nakrywamy pokrywką z tłoczkiem – pamiętaj, aby tłoczek opuścić do dołu dopiero po 3-4 minutach.

Inna możliwość to parzenie filtracyjne, które w domowych warunkach łatwo i szybko możemy zrobić za pomocą takich urządzeń, jak chemex i dripper. Obydwa są równie skuteczne, chemex jest jednak w dodatku niezwykle dekoracyjny – zaparzoną w nim kawę możemy bez wstydu ustawić na stole, przy którym siedzą goście.

Na koniec jeszcze jedna niezwykle istotna kwestia - sposoby mielenia kawy do różnych rodzajów parzenia. Pamiętaj, że aby móc w pełni delektować się bogatym bukietem smakowym kawy, musisz ją odpowiednio zmielić, w zależności od urządzenia, które będziesz wykorzystywać do zaparzania. Poniżej zamieszczamy małą ściągę:

•    grubo mielona – do ekspresów przelewowych, french pressu, drippera i chemexu
•    średnio mielona – do kawiarek
•    drobno mielona – do ekspresów ciśnieniowych

pic